Dvě třetiny firem umožňují home office kancelářským zaměstnancům

spot_img

Dvě třetiny slovenských firem nabízejí svým kancelářským zaměstnancům práci z domova, takzvaný home office. Vyplývá to z průzkumu realitně-poradenské společnosti Cushman & Wakefield z nájemců kanceláří na Slovensku. Společnosti ale zároveň uvedly, že si uvědomují i ​​výhody práce z kanceláře. Na dotazníkový průzkum odpověděli ředitelé a manažeři 101 společností, které si pronajímají kancelářské prostory na Slovensku.

Firmy za nejoblíbenější pracovní model označily kombinaci práce z domova a kanceláře. „Hybridní pracovní model představuje stanovený počet dní do týdne, kdy má zaměstnanec právo pracovat mimo kancelář. Až 44 % firem využívá tento model práce, přičemž více než třetina všech společností z průzkumu umožňuje práci z domova maximálně dva nebo tři dny týdně,“ upřesnila společnost výsledky průzkumu.

Téměř všechny firmy se vyjádřily, že kanceláře podle nich poskytují specifické výhody oproti práci na dálku. I když zpočátku pandemie mnohým lidem vyhovovala práce z domova, po uplynutí téměř dvou let jim chybí zejména socializace, možnosti interakce s týmem, pro některé vhodnější pracovní podmínky pro soustředěnou práci a pracovní koutek. „Téměř dvě třetiny společností uvedly, že kancelářské prostředí umožňuje zaměstnancům efektivněji řešit různé pracovní problémy a lépe kooperovat. Přímý kontakt s kolegy je v porovnání s online komunikací rychlejší a jednodušší způsob pojmenování problémů a nalézání řešení,“ tlumočila společnost.

Po kombinované alternativě je druhým nejfrekventovanějším způsobem práce na Slovensku tradiční model. Práce na dálku je při něm povolena jen ve výjimečných případech. Tak funguje více než čtvrtina firem.

Woman working on computer in her home office during pandemic quarantine.

Flexibilitu při rozhodování o místě práce ponechává plně na zaměstnancích více než pětina firem. Pracovní flexibilita přitom podle průzkumu stoupá na popularitě a stala se konkurenční výhodou v rámci benefitů společností. Pro někoho je totiž výhodou práce z domova, jiným se lépe pracuje z kanceláře.

Jen dvě procenta respondentů uvedla, že neposkytují možnost práce z kanceláře a fungují tak výhradně na bázi home office. Argumentovali to přísnými interními protipandemickými opatřeními.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora