Stali jste se obětí internetového podvodu? Poradíme vám, jak postupovat v konkrétních případech

spot_img

Internetoví podvodníci se již dávno přizpůsobili skutečnosti, že se velká část lidských životů odehrává v kyber prostoru. Podle policejních statistik se počty hlášených případů digitálních podvodů za poslední roky dokonce zvýšily o stovky procent. A protože nic nenasvědčuje tomu, že by kyber kriminalita měla ustupovat, máme pro vás návod, co dělat, když naletíte.

Jak zjistíte, že jste se stali obětí internetových podvodníků?

Možná si říkáte, že vás by se přeci nikomu podvést nepodařilo. Jste inteligentní, vzdělaní, finančně gramotní a na internetu se snažíte být velice opatrní. Dávat si pozor na phishing – tedy podvodné zprávy snažící se z vás dostat osobní a platební údaje, je pro vás samozřejmostí. Jednoduše řečeno nejste žádný naivní a důvěřivý jedinec.

Je však potřeba si uvědomit, že podvodníci vymýšlejí čím dál sofistikovanější způsoby, jak se dostat k citlivým informacím uživatelů internetu, a tím pádem také k jejich k penězům. Není pro ně tedy žádný problém napálit i sebeobezřetnějšího člověka. Nápovědou, že jste se stali obětí internetového zločinu, může být jedna z následujících situací. Podívejte se, jak se zachovat.

Podezřelé pohyby na vašem bankovním účtu

Zpozornět byste měli, objevíte-li ve svém internetovém bankovnictví transakce, o kterých můžete s jistotou říci, že jste je neprováděli. Pokud totiž internetoví podvodníci nějakým způsobem odcizili vaši identitu, mohou ji použít k platebním podvodům.

O platbách, které jste neučinili vy osobně, se dozvíte v podstatě ihned. Pokud máte nastavené notifikace týkající se pohybů na vašem bankovním účtu, pípne vám informace o snížení zůstatku již v okamžiku, kdy podvodník učiní první transakci. Reagovat tedy můžete okamžitě.

Nemáte-li tuto užitečnou funkci ve svém bankovnictví z jakéhokoliv důvodu zapnutou, i tak si pravděpodobně rychle všimnete, že vám mizí peníze a přibývají minusové položky v internetovém bankovnictví. Alespoň jednou za pár dní by do svého účtu měl nahlížet každý.

Drzost některých digitálních zločinců však nezná mezí. A tak se s vaší ukradenou identitou dokonce mohou pokusit otevřít nový bankovní účet s možností kontokorentu nebo mikropůjček. Výjimkou však nejsou ani žádosti o vydání kreditních karet na vaše jméno.

Řešení:

V případě zjištění podezřelých transakcí je třeba ihned kontaktovat vaši banku s žádostí o zablokování karty a informovat ji o tom, že někdo neoprávněně nakládá s vašimi finančními prostředky. Pracovníci banky váš účet zablokují a sdělí vám, zda budou policii kontaktovat sami, nebo zda je nutné, abyste trestní oznámení na neznámého pachatele podali vy.

Pokud však podvodník zažádal o půjčku nebo třeba vydání kreditní karty s vašimi údaji, pravděpodobně tuto skutečnost zjistíte o poznání později. A to obvykle až v momentě, kdy poskytovateli nedorazí první splátka, a bude ji po vás požadovat. I tady je správným postupem kontaktování banky a policie.

Vaše internetová láska s vámi z ničeho nic přestane komunikovat

Před časem jste na sociálních sítích potkali člověka, který je atraktivní a podle fotografií také finančně dobře zajištěný. Zajímá se o vás a během krátké doby se do sebe zamilujete. Problém je, že mezi vámi stojí velká vzdálenost nebo jiné okolnosti, kvůli kterým se musíte poznávat jen online.

Za čas se vám vaše internetová láska svěří s nějakým problémem, který ji trápí a vyžaduje vaši finanční součinnost. Může jít třeba o zablokovaný bankovní účet, kvůli čemuž za vámi dotyčný nemůže přijet, jak bylo v plánu. V takové chvíli zamilovaný člověk samozřejmě nabídne svému domnělému partnerovi pomoc.

A když vaše úspory nestačí? Podvodník vám neváhá doporučit jakoukoliv půjčku bez registru, aby peníze dostal. Jaká rizika taková půjčka představuje, hezky informuje tento článek: https://proficredit.cz/pujcka-bez-registru.

Jakmile z vás podvodník vymámí tolik peněz, kolik jen lze, přestane se vám ozývat.

Řešení:

Statistiky bohužel v případě novodobých sňatkových podvodníků nejsou pro oběti příliš optimistické. Mnoho podvedených se za svou důvěřivost stydí natolik, že internetový podvod policii ani nehlásí.

Ti, kteří se k tomu odhodlají, však peníze zpátky dostanou jen výjimečně. Je totiž nesmírně složité rozkrýt, o koho se ve skutečnosti jedná. Podvodníci ve většině případů vystupují pod odcizenou identitou jiných lidí, a peníze si taktéž nechávají posílat anonymním způsobem.

Nemůžete se přihlásit ke svému účtu na sociálních sítích

Získá-li podvodník přístup k vašim účtům, ať už se jedná o streamovací služby, jako je třeba Netflix, nebo o sociální sítě, obvykle vám znemožní přihlášení změnou přístupového hesla. Než zjistíte, že se vám někdo takzvaně naboural do vašeho uživatelského účtu, může uběhnout i několik dní.

Během této doby podvodník získá dostatek času k odcizení co nejvíce informací o vaší osobě. Někdy i včetně platebních údajů. Často ale podvodníci také obepisují lidi, které máte na sociálních sítích v přátelích, s prosbou o peněžní půjčku pod jakoukoliv záminkou.

Řešení:

Řešením této situace je okamžité kontaktování podpory dané služby či sociální sítě. Bezpečnostní IT odborníci však radí v mezičase zkoušet obnovu hesla jako v případě jeho zapomenutí. Šance, že se vám to povede a získáte tedy svůj účet zpět, je vyšší, pokud máte s konkrétní službou propojené také vaše telefonní číslo.

Pokud totiž zloděj odcizil váš účet, velmi pravděpodobně má přístup také k vaší e-mailové adrese. Proto je lepší zažádat o odkaz pro změnu hesla pomocí sms, a nikoliv e-mailu. Rozhodně také informujte své blízké o skutečnosti, že někdo odcizil účet na sociálních sítích, a že by proto měli ignorovat případné podezřelé zprávy.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora