Plánujete prodej své nemovitosti? Tohle budete muset zařídit a uhradit

spot_img

Chcete zpeněžit nemovitost, kterou jste zdědili, nebo plánujete prodávat vlastní dům či byt? Připravte se na to, že i s pomocí realitní kanceláře vás čeká vyčerpávající proces. Proto se vám jistě budou hodit následující informace týkající se toho, co vše je potřeba okolo prodeje nemovitosti zařídit a hlavně poplatit.

Výběr dobré realitní kanceláře je základ

Rozhodnete-li se prodat svou nemovitost, vaše první kroky pravděpodobně povedou do některé z místních realitních kanceláří. Přestože notoricky známých je jich v České republice jen několik, výběr je jinak poměrně široký. Pokud se pro prodej s realitní kanceláří rozhodnete, doporučujeme vám nevybírat si podle jména, ale udělat si průzkum podmínek a recenzí všech realitních kanceláří ve vašem okolí a na základě výsledku se rozhodnout.

Rozdíly nejsou jen v úspěšnosti prodejů, ale také v tom, jak moc je která společnost solidní a férová k majiteli i kupujícímu. V neposlední řadě najdeme odlišnosti i v tom, co většinu prodejců zajímá nejvíce – v provizi realitní kanceláři. Ta se obvykle pohybuje od 3 až do 7 % z uskutečněné transakce, což není málo.

A právě tato informace je často důvodem k tomu, aby se prodejce rozhodl prodej vyřešit svépomocí. To ale pro nezkušeného majitele nemovitosti není žádná procházka růžovým sadem. Při prodeji svépomocí totiž musíte zjistit a zařídit tolik věcí, a zajistit tolik služeb a úkonů, že se takový časově náročný stres v některých případech ani nevyplatí.

Inspekce technického stavu nemovitosti není levnou záležitostí, ale vyplatí se

Čas, ale také značné finanční prostředky budete muset jednoduše vynaložit i v případě, rozhodnete-li se uskutečnit prodej nemovitosti sami.

Na úplném začátku se doporučuje nechat nemovitost prohlédnout stavebním technikem. Jeho služby se dělí do několika kategorií, přičemž základní inspekce nemovitosti s kontrolou potenciálně největších rizik nejčastěji vyjde zhruba na 7 000 až 10 000 Kč. Důkladná prohlídka vaší nemovitosti soudním znalcem i s odhady nákladů na opravu případných závad se pak u rodinného domu může vyšplhat klidně až na 50 000 až 70 000 Kč.

Ověření správnosti zaměření pozemku vám profesionální geodet provede a oficiálně potvrdí zhruba za 10 000 Kč v souvislosti s rozsahem pozemku. Přeměření skutečné podlahové plochy nemovitosti se nejčastěji pohybuje okolo 5 000 Kč. Možná si říkáte, že jde o přemrštěné částky, a že vy jako prodávající přeci tyhle věci znát nepotřebujete.

Pravdou ale je, že se vyplatí do inspekce technického stavu nemovitosti trochu zainvestovat. A to i v případě, že vám na to chybí prostředky, a do hry se tak dostane třeba rychlá půjčka online. Díky technické inspekci se v budoucnu můžete vyhnout nepříjemnostem, jako je odstoupení kupujících od kupní smlouvy v momentě, kdy odhalí technické závady. Držet v ruce oficiální potvrzení o tom, že je vámi prodávaný dům či byt technicky v pořádku je taktéž silným argumentem při jednání o finální prodejní ceně.

Inzerce, zájemci a finální prodej

Jakmile v ruce máte posudek technického stavu nemovitosti a odhad její ceny, je na čase trochu zkrášlit, uklidit a upravit interiéry i exteriéry. Budete totiž muset najmout fotografa, aby vám udělal co nejpůsobivější fotografie, a případně i video vámi prodávaného objektu. Podle toho, jestli budete požadovat pouze fotografie na realitní servery, nebo si necháte pro lepší dojem vytvořit i video či záběry pozemku a okolí z dronu, se pohybuje i cena služeb fotografa. Sumu pod 5 000 Kč ale nečekejte.

Na čem lze trochu ušetřit, je inzerování prodeje. Existují totiž nejrůznější webové stránky a realitní vyhledávače, které jsou zcela zdarma či za malý poplatek k dispozici jak pro prodávajícího, tak pro zájemce. Vyzkoušet vám ale doporučujeme i sílu sociálních sítí.

Záleží ovšem na oblíbenosti lokality. Zatímco moderní byt v centru Prahy se prodá skoro sám, při inzerci staršího domku na ne zrovna vyhledávaném maloměstě se musíte o něco víc snažit.

Přežijete-li všechny prohlídky zájemců i náročné probírání se elektronickými dotazy, a dohodnete se na prodeji s konkrétním kupcem, zdálo by se, že máte vyhráno. Jenže starosti, zařizování a placení ještě nekončí. Přichází totiž čas administrativy, kdy musíte skutečně vědět, co děláte a že to děláte správně.

Proto si určitě najměte advokáta nebo notáře, jenž vám se smlouvou, ale třeba i převodem peněz a úschovou zálohy odborně pomůže. Sice budete opět o další peníze lehčí, ale budete mít jistotu, že je vše tak, jak zákon požaduje, a vy budete mít krytá záda.

Můžu prodat nemovitost s nesplacenou hypotékou?

Ano, prodat můžete samozřejmě i byt či dům, který ještě nemá doplacený hypoteční úvěr, z něhož se jeho pořízení nebo třeba rekonstrukce financovala. Nemovitost má v tomto případě banka v zástavě, kterou může zrušit až ve chvíli splacení hypotečního úvěru. Celý proces může být trochu náročný. Není se však třeba ničeho obávat. Věřitel má samozřejmě postupy a produktové mapy designované i pro tyto situace.

Prodáváte-li nemovitost zajištěnou hypotékou, musíte ze všeho nejdříve požádat věřitele, tedy banku, o souhlas s prodejem domu či bytu, a o potvrzení výše pohledávky, kterou je ještě třeba splatit. Pak je na místě s věřitelem vykomunikovat kroky, které budou následovat.

Nezbývá-li vám doplatit ještě příliš velkou část úvěru, můžete si vzít některou z krátkodobých půjček, jako je třeba ta na následujícím odkazu https://razdvapujcka.cz/nebankovni-pujcka, a zbytek dluhu s ní takzvaně umořit.

Můžete čelit poplatku za předčasné splacení, který taktéž není zanedbatelnou částkou. Jelikož se ale tyto podmínky v průběhu času různě měnily, zjistěte si u svého věřitele, jaké jsou aktuální podmínky týkající se právě vašeho konkrétního úvěru.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora