Ceny půdy v Česku vzrostly loni na několikaletá maxima

spot_img

Ceny půdy v Česku zaznamenaly v loňském roce nejvýraznější růst za poslední léta. Podle výroční zprávy společnosti Farmy.cz vyskočili v průměru o 16,1% na 294.326 Kč (12.082 eur) za hektar. Podle konkurenční skupiny Agro21 vzrostly ceny půdy dokonce až o 23,3 % a podle této firmy byl růst nejrychlejší za posledních osm let. Společnost Farmy.cz zároveň očekává, že vzhledem k vysoké inflaci bude výrazný růst cen pokračovat i letos. Informoval o tom server iDNES.cz.

Zemědělská půda se loni podle společnosti obchodovala nejčastěji za 20 až 45 Kč za m2, tedy za 200.000 až 450.000 Kč (8210 až 18.473 eur) za hektar. Orná půda se loni prodávala v průměru za 31,4 Kč/m2.

Nejvyšší ceny zaplatili kupci za místa s velmi úrodnou půdou v okolí Prahy a poté v okresech Olomouc, Hradec Králové, Kolín a Mladá Boleslav. „Vyšší ceny vzhledem ke kvalitě půdy dosahovaly i pozemky v blízkosti hranic s Bavorskem a Rakouskem, zejména v okresech Tachov a Cheb,“ dodala společnost Farmy.cz.

Podle Agro21 se postupně mění struktura kupujících a roste zájem ze strany drobných investorů, kteří se obávají inflace. „Pozorujeme přelití části poptávky po rezidenčních nemovitostech, které jsou již v mnoha oblastech velmi drahé, do poptávky po zemědělských pozemcích,“ uvedl Miroslav Rytíř z Agro21.

Measure soil with digital device. Green plants and woman farmer measure PH and moisture in the soil. High technology agriculture concept.

Průměrná inflace v Česku dosáhla loni 3,8 %, což bylo o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. Letos by podle nového, lednového odhadu českého ministerstva financí měla dosáhnout až 8,5 %. Ještě v listopadu loňského roku předpokládalo, že míra inflace dosáhne v Česku letos 6,1%.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora