Města, obce, nemocnice i domácnosti. Za dražší energie je čeká 200-milionový účet

spot_img

Vysoké ceny zasáhly sektor energetiky útokem a následky turbulencí trhu pociťují domácnosti, firmy, ale také samosprávy. Zdražování totiž ukázalo, že v systému je díra – stát regulací ochraňuje domácnosti a malé podniky. Ale samosprávy, pod které patří školy, domovy důchodců či mnohé bytovky, zákon nechrání. Stávají se z nich takzvané zranitelné neregulované subjekty. Kritická jsou i čísla: podle zástupců samospráv se problém týká 80 procent slovenských měst a obcí, tisíců zařízení a více než 100 tisíc domácností.

Zasedání Hospodářského výboru, 3. února 2022
\“Odhady finančních prostředků, které budou potřebné k tomu, abychom snížili ty nejnegativnější dopady, jsou kolem 200 milionů eur na rok,\“ vyčíslil na čtvrtečním zasedání Výboru pro hospodářské záležitosti Národní rady SR státní tajemník ministerstva hospodářství Karol Galek (SaS). Resort podle něho spolu s ministerstvem financí dohodu na řešení našel, podrobnosti však prozradí nejdříve v pondělí na koaliční radě.

„Budu urgovat ministerstva hospodářství, financí, školství i životního prostředí. Třeba urychleně přijmout konkrétní řešení,“ řekl pro Pravdu předseda výboru Peter Kremský (OĽaNO) na poslední loňské schůzi výboru. I čtvrteční setkání však zůstalo s otevřeným koncem. Jedním z důvodů bylo, že na výbor se opět nedostavil žádný zástupce resortu financí. Další kolo jednání výboru se má konat za týden.

Žijeme v době bouře

Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) dostal za úkol, aby připravil opatření, která zabrání zdražování energií pro domácnosti o více než 25 procent oproti roku 2020. „Žijeme v období, kde je aktuálně bouře, přímo až vichřice na trzích. Nemůžeme proto očekávat, že na Slovensku bude svítit slunce. Opatření, která jsme učinili hlavně ve druhé polovině loňského roku, ale vyústily v to, že zranitelní odběratelé byli uchráněni od toho nejhoršího,” zdůraznil předseda ÚRSO Andrej Juris.

Potvrdil, že i domácnosti platí více, ale násobně méně, než jsou ceny na trzích. \“Neidentifikovali jsme ale žádnou konkrétní koncovou cenu pro odběratele, která by přesáhla 25procentní limit stanovený výborem v prosinci,\“ upřesnil a připomněl, že v Česku i ceny pro domácnosti vyskočily více než o 60 procent, čtyřnásobně více než na Slovensku, podobně to je iv Rakousku, přesto ale připravují balík opatření pro lidi spadající do kategorie energetické chudoby, který představí na podzim.

Zasedání Hospodářského výboru, 3. února 2022
Nejvíce problémů aktuálně eviduje ÚRSO v oblasti tepla. Cenový rozdíl v rámci Slovenska je totiž iv regulované oblasti mimořádně výrazný. \“Co se týče domácností, dodávka tepla ze systémů centrálního zdroje tepla (CZT) na Slovensku je zajišťována do cca 11 tisíc bytových domů, s celkovým počtem cca 650 tisíc bytů, ve kterých bývá více než 1,8 milionu obyvatel,\“ vyčíslil mluvčí ÚRSO Radoslav Igaz.

A cooling tower from a nuclear power plant.

Z toho asi 100 tisíc domácností má dodávky od tepláren, které zvyšovaly ceny o více než 20 procent, což se v praxi přetavuje do desítek eur měsíčně více na každou domácnost – jen kompenzace těchto cen by činila podle ÚRSO sedm milionů eur ročně.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora