Příští rok nám hrozí mnohem vyšší nárůst regulovaných cen energií

spot_img

Slovenským domácnostem a malým podnikům hrozí v příštím roce výrazně vyšší nárůst cen energií, než jaké zaregistrovali s příchodem letošního roku. Úřad pro regulaci síťových odvětví (ÚRSO) totiž stanovuje regulované ceny z tržních cen předchozího období, a ty jsou v současnosti na rekordních úrovních. Upozornil na to během zasedání výboru Národní rady SR pro hospodářské záležitosti státní tajemník ministerstva hospodářství Karol Galek.

Regulovaná cena elektřiny vychází z její tržní ceny v prvním pololetí a cena plynu z průměru za posledních 12 měsíců před podáním cenového návrhu. ÚRSO očekával, že po skončení zimy poptávka po energiích klesne, a proto posunul rozhodující období u elektřiny na druhé a třetí čtvrtletí. „Když sledujeme trhy, tak samotný vývoj cen trhu se nevyvíjí tímto očekávaným způsobem,“ upozornil Galek. Pokud by tržní ceny energií zůstaly celý rok na současné úrovni, tak příští rok hrozí podle státního tajemníka několikanásobně vyšší nárůst cen než v letošním roce.

Ke zmírnění cen energií by podle Galeka mohla přispět Evropská komise. Ta by mohla například zastropovat ceny emisních povolenek nebo pozastavit jejich obchodování. „Je třeba se zamýšlet opravdu komplexně nad příštím rokem,“ dodal Galek.

Analyzing for Increasing price of oil Map:https://visibleearth.nasa.gov/images/74218/december-blue-marble-next-generation

Ceny zemního plynu se za poslední rok zvýšily čtyřnásobně na aktuálních více než 80 eur za megawatthodinu (MWh) s dodávkou v březnu letošního roku. Více než dvojnásobně vzrostla na současných 143 eur za MWh s dodávkou v roce 2023 i cena elektřiny. ÚRSO pro letošní rok přitom zohlednil cenu elektřiny přibližně na úrovni 60 eur za MWh. Dodávka tvoří asi 40 procent její koncové ceny.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora