Rizika jsou stále vyšší. Guvernér vysvětluje, proč ECB nezasáhla proti rekordnímu růstu cen

spot_img

Guvernér Národní banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír v pátek zveřejnil komentář, ve kterém uvádí, že existuje dlouhý seznam důvodů, které v různé míře a intenzitě ovlivňují ceny. Tvrdí, že rizika související s budoucím vývojem inflace jsou dnes jednoznačně směrem nahoru.

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) a svém čtvrtečním zasedání ponechala nastavení měnové politiky nezměněno. A to i přesto, že míra inflace v eurozóně v lednu nečekaně vzrostla na 5,1 %, což je historické maximum od začátku těchto údajů v roce 1997 a vysoko nad 2% inflačním cílem ECB.

Prudký nárůst cen ve světě přitom již přinutil jednat další centrální banky. Britská Bank of England (BoE) ve čtvrtek oznámila, že zvýší svou hlavní sazbu o 25 bazických bodů na 0,5 %. Očekává se, že americká centrální banka Fed ji bude následovat.

Představitelé ECB však drží její sazby stále na rekordních minimech, včetně záporné depozitní sazby, kterou účtuje finančním institucím, když „zaparkují“ svou hotovost v centrální bance přes noc. Ačkoli se toto rozhodnutí očekávalo, tlak na ECB, aby zpřísnila politiku „v průběhu roku“ stoupá, uvedla Fritzi Köhler-Geibová, hlavní ekonomka německého věřitele KfW.

Podrobné vysvětlení důvodů, proč tak guernéři ECB ve čtvrtek rozhodli navzdory rekordně vysokému růstu cen, jehož jsme svědky na Slovensku, iv celé eurozóně, naleznete zde.

Guvernér Národní banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír v pátek zveřejnil komentář, ve kterém uvádí, že existuje dlouhý seznam důvodů, které v různé míře a intenzitě ovlivňují ceny: silné oživení vyspělých ekonomik po krizi, nedostatek surovin a komponentů zejména kvůli pandemii, rekordní ceny energií, fiskální politika, uvolněná měnová politika, mzdové tlaky, a podobně.

„Rychlý růst cen ve světě se přelévá na Slovensko. Vývoj světových cen energií a potravin je suverénně hlavní příčinou zrychlení inflace u nás. Tlaky na ceny z domácí ekonomiky jsou poměrně slabé. Rychle rostoucí ceny zatím jen velmi mírně tlačí na růst platů a ty zase obvykle jen slabě ovlivňují celkový cenový vývoj,“ deklaruje ve stanovisku.

Guvernér zároveň zdůrazňuje několik bodů ohledně aktuální ekonomické situace:

Central Bank of Russia, Moscow

Očekává, že inflace v eurozóně zůstane na vyšších úrovních déle, než v ECB čekaly
Rizika související s budoucím vývojem inflace jsou dnes jednoznačně směrem nahoru
To, že v ECB navzdory překvapení, které přinesla prosincová a lednová inflační čísla, nepřistoupila ke zpřísňování, neznamená, že bude otálet s reakcí
V březnu budou v ECB chytřejší, budou mít více údajů, vědět více o tom, jak se vyvíjí ekonomika, trh práce a jak se růst cen přetavuje do platů. Rovněž budou vědět, zda se geopolitická rizika zmírní, nebo ne.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora