Nejdůležitější zprávy TASR ze světové ekonomiky

spot_img

Tisková agentura Slovenské republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR v 5. týdnu 2022:

Lucemburk 31. ledna – Tempo růstu ekonomiky eurozóny se na konci loňského roku zpomalilo. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny v posledním čtvrtletí roku 2021 po úpravě o sezónní vlivy mezičtvrtletně stoupl o 0,3 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat ve svém rychlém odhadu. Ekonomika celé Evropské unie (EU) vzrostla o 0,4 %.

V meziročním srovnání si HDP na sezónně upravené bázi za tři měsíce od října do prosince 2021 v eurozóně polepšil o 4,6 % a v celé EU o 4,8 %. Za celý loňský rok ekonomika v obou regionech rostla o 5,2 %.

Lucemburk 1. února – Míra nezaměstnanosti v eurozóně iv celé EU v prosinci loňského roku klesla. Předběžné údaje v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V eurozóně se po úpravě o sezónní vlivy snížila na 7 % ze 7,1 % v listopadu az 8,2 % v prosinci 2020. V celé EU klesla míra nezaměstnanosti v prosinci na 6,4 % z listopadových 6,5 % a ze 7 ,5 % rok předtím.

Lucemburk 2. února – Spotřebitelské ceny v eurozóně zrychlily na začátku roku na nový rekord. Podle předběžných údajů Eurostatu vzrostly v lednu meziročně o 5,1 % po 5% růstu v prosinci. Výsledek je diametrálně odlišný od očekávání ekonomů, kteří počítali se zmírněním inflace na 4,4 %.

Brusel 2. února – Evropská komise (EK) ve středu předložila doplňkový delegovaný akt o taxonomii v energetice. Vztahuje se na určité činnosti v oblasti plynu a jaderné energie. Komise připomněla, že EU se chce do roku 2050 stát klimaticky neutrální, k čemuž potřebuje velké množství soukromých investic. Cílem taxonomie je nasměrovat soukromé investice k činnostem, které jsou nezbytné k dosažení klimatické neutrality.

Frankfurt nad Mohanem 3. února – Evropská centrální banka (ECB) na svém únorovém zasedání podle očekávání klíčové úrokové sazby ani plány na postupné ukončování pobídek nezměnila. Banka ponechala sazbu pro své hlavní refinanční operace na nule, pro jednodenní refinanční operace na úrovni 0,25 % a depozitní sazbu zápornou na úrovni -0,5 %. ECB tak pokračuje v uvolněné měnové politice navzdory rekordní inflaci v eurozóně, která zvyšuje tlak na instituci.

Praha 3. února – Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve čtvrtek v cyklu zpřísňování měnové politiky. Úrokové sazby v Česku jsou již nejvyšší v EU. Měnová rada banky zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o 75 bazických bodů na 4,5 % z předchozích 3,75 %. Klíčová sazba v Česku stoupla celkově již o 4,25 procentního bodu od června 2021, kdy ČNB spustila cyklus zpřísňování měnové politiky.

Peking/Moskva 4. února – Rusko se dohodlo s Čínou na novém 30letém kontraktu na dodávky plynu přes nový plynovod. Platby za plyn se budou hradit v eurech. Nová dohoda posiluje energetickou alianci Moskvy s Pekingem v situaci, kdy roste napětí v jejích vztazích se Západem pro Ukrajinu.

Economic crisis – Stock market graphs and charts – Financial and business background

Washington 4. února – Tvorba pracovních míst v USA na začátku roku výrazně překonala očekávání, navzdory rychlému šíření nové koronavirové varianty omikron. Počet zaměstnaných mimo zemědělství se v lednu zvýšil o 467.000 po nárůstu o 510.000 v prosinci, uvedlo americké ministerstvo práce. Míra nezaměstnanosti se však v lednu zvýšila na 4 % z 3,9 % v předchozím měsíci.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora