V rozhlasovém diskusním pořadu RTVS Sobotní dialogy to uvedl předseda vlády SR Eduard Heger (OLANO), přičemž poukázal na to, že jeho vláda investovala v předchozích měsících na tyto účely stovky milionů eur.
\“Oni to v předchozím období neudělali, my ano a udělali jsme to kvalitně,\“ zdůraznil premiér při srovnání intervencí Slovenska a jiných států. Při opatřeních kompenzujících zdražování zmínil například investice do regulace cen energií v předchozích dvou letech, zařadil k nim i třináctý důchod či příspěvek za očkování pro seniory. „I tyto prostředky mohou použít k tomu, aby zvládly zvýšení cen,“ upozornil. Rovněž připomněl i 350-eurovou jednorázovou odměnu pro pracovníky ve státní a veřejné správě. Poukázal i na indicie naznačující růst platů.
Avizoval zároveň, že na nejbližší jednání vlády připravuje kabinet opatření, které má zvýšené ceny energií kompenzovat subjektům státní a veřejné správy. Detaily prozradit nechtěl. „Představíme je na vládě,“ ujistil.
Po zaplátání děr ve zdravotnictví má být na platy
Kdy ao kolik by se měly zvednout platy zdravotníků ještě není jasné. Více mají napovědět jednání Lékařského odborového sdružení s ministerstvy zdravotnictví a financí, uvedl Heger.
„Nyní budou pracovat na tom, aby se napočítalo, kolik se umí ušetřit a na základě toho se budou komunikovat konkrétní čísla,“ prohlásil premiér s tím, že teď nechce slibovat při zvyšování platů „holuba na střeše“.
Heger uvedl, že je třeba nastavit cenotvorbu tak, aby se nemocnice dále nezadlužovaly a zrovnoprávnily se úkony mezi soukromými a státními nemocnicemi. Poukázal na to, že soukromé nemocnice si na rozdíl od státních berou bonitní klienty. Pokud se podle něj díry zaplátají, tak budou peníze na zvýšení platů. I když zdravotnictví čelí odchodu personálu, premiér uvedl, že za poslední dva roky byly odchody nejmenší.
O rušení protipandemických opatření Heger ještě nechtěl mluvit, protože varianta omikron je na Slovensku zatím na vzestupu. Plánuje však s konziliem odborníků probrat postup při uvolnění opatření.
Pellegrini: Ať se podívá do nejbližší prodejny
Předseda vlády SR Eduard Heger (OLANO) by se měl jít podívat do nejbližší prodejny potravin, aby zjistil, jak „kvalitně“ se Slovensko připravilo na vlnu zdražování. Předseda mimoparlamentního Hlasu-SD Peter Pellegrini tím reagoval na premiérova prohlášení v diskusním pořadu Sobotní dialogy, že okolní státy při opatřeních kompenzujících růst cen energií a potravin jen dohánějí to, co Slovensko již udělalo.
„Premiér potvrdil, že vláda neví a nechce řešit drastické zdražování, které trápí stále více lidí na Slovensku. Občané se nedozvěděli jediné konkrétní opatření, kterým chce vláda pomoci svým občanům,“ upozornil Pellegrini.
Opoziční lídr zopakoval, že jediným řešením současné situace, v níž vláda namísto řešení problémů a sjednocování společnosti prohlubuje polarizaci, jsou předčasné volby.